Sıkça Sorulan Sorular

Nivogo hakkında sıkça sorulan soruları bu sayfada bulabilirsiniz.
1Nivogo Ne Yapar?
Nivogo olarak biz, üretilen her ürünün değerli olduğuna ve herhangi bir sebepten dolayı kullanılmadığı zaman değerinin yok olmadığına inanıyoruz. Bu amaçla, partner markalarımızdan ve bireysel kullanıcılardan, hayata tekrar döndürebileceğimiz ve döngüsel ekonomiye dahil edilerek yeni kullanıcılarıyla buluşturabileceğimiz ürünleri alıyoruz. Türkiye’nin ilk ve en büyük Yenileme Merkezinde 6 aşamalık bir süreçten geçirerek yeniliyor, ömürlerini uzatıyor ve böylece binlerce moda ürününü ve milyarlarca litre suyu kurtarmış oluyoruz. Sen de dolabındaki ihtiyacın olmadığı ürünlerini Nivogo’yla hayata döndürmek ve döngüsel deneyimine başlamak için buraya tıklayabilir, döngüsel dönüşüm marka ortaklarımız arasında yerini almak için ise iletişim sayfamızdan talebini bize gönderebilirsin 😊
2Yenileme işini detaylandırabilir misiniz? Ürünlere ne işlemler uygulanır?
İlk aşamada partner markalardan veya bireysel kullanıcılardan hayata tekrar döndürebileceğimiz ürünleri alıyoruz. Sonrasında, uzman operatörlerimiz bu ürünlerin bilgilerini ve yenileme ihtiyacını içeren bir NivoKod tanımlıyor. NivoKod’a tanımlanan ürünleri; yenileme ihtiyaçlarına göre lostra, terzi ve ütüleme atölyelerinden geçiriyoruz. Yenilenen her ürünü de Temizleme Atölyesi’nde yıkama ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçiriyoruz. Yenilenme aşamaları sonunda, ürünlerin kalite standartlarımızı karşıladığından emin oluyoruz. Ürünlerin son durumlarını özenle inceledikten sonra, yapay zekâ temelli fiyatlandırma teknolojisi ile fiyatları belirlenen ürünleri Nivogo mağazaları ve nivogo.com e-ticaret kanalında yeni kullanıcılarıyla buluşturuyoruz. Yenileme aşamalarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için ne yapıyoruz sayfamızı inceleyebilirsin.
3Sattığınız ürünlerin hepsi ikinci el midir?
Hayır, sadece ikinci el ürün satmıyoruz. Biz bireysel kullanıcıların dolaplarındaki kullanmadıkları ürünlerin yanında, markaların belli sebepten satışa sunmadığı dolayısıyla daha önce kullanılmamış olan ürünleri de alıyor ve hayata döndürüyoruz.
4Yenilenme sürecini tamamlayan ürünlerin satış fiyatlarını nasıl belirliyorsunuz?
Geliştirdiğimiz yapay zekâ temelli fiyatlandırma teknolojisi ile, yenilenen her ürünün ilk hali, geçtiği işlemler, son hali, kalite kontrol puanı, yılı, sezonu vb. bilgiler sistem tarafından işleniyor. Böylece fiyatlandırmanın her bir ürün için özel ve adil olmasını sağlıyoruz.
5Eski sezon ürünleri de kabul ediyor musunuz?
Elbette! Bizim için her ürün değerli. Tekrar hayata döndürmek istediğin eski sezon ürünleri de yenilenmesi için bize gönderebilirsin.
6Hayata döndürmek istediğim ürünleri size nasıl ulaştırabilirim?
Ürünleri dilediğin Nivogo mağazasına getirebilirsin.
7Bütün ürünleri yenileyebiliyor musunuz?
Nivogo’ya gelen hiçbir ürün atık haline gelmez. Biz ürünlerin büyük bir çoğunluğunu yenileyebiliyoruz, bunu yaparken ürünlerin tasarımını değiştirmeden, ilk formunu koruyarak hayata döndürüyoruz. Yenilenemeyecek durumda olan ürünleri ise, ilk önce ileri dönüşüm sürecine, son çare olarak ise geri dönüşüm sürecine dahil ediyoruz. Böylece hiçbir atık oluşturmadan, tekrar hayata dönmek için Nivogo’ya gelen bütün ürünleri döngüsel ekonomiye kazandırıyoruz.
8Döngüsel dönüşüm marka ortağınız olmak için ne yapmam lazım?
Bunu duyduğumuza çok sevindik 😊 Herhangi bir ön yatırım yapmak zorunda olmadan, döngüsel dönüşüm marka ortağımız olmak ve birlikte döngüsel dönüşüm hareketini güçlendirmek için bize iletişim sayfamızdan talebini iletebilirsin.
9Ürünümü iade edebilir miyim?
Nivogo’da iade sürecimizi; BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna uyumlu olarak tasarladık. Bu sebeple, iade yerine, kullanımdan kaynaklı bir hasar olmaması kaydıyla, 15 gün içerisinde bize gelen ürünlere değişim hakkı tanımlıyoruz. Ancak, değişim hakkı yerine kullanımdan kaynaklanmayan ve kullanıma engel bir sorun nedeniyle iade talep edilirse ürün mağazamızca teslim alınıyor, kalite ekibimizce inceleniyor ve kullanımdan kaynaklanmayan bir sorun tespiti ile iade kararı verilirse sizi bilgilendiriyoruz. İade süreçlerinde amacımız, dünyamıza çevresel yük oluşturmadan kaynaklarımızı korumak ve geleceğe yeşil bir dünya bırakabilmek. Çünkü bir ürünün haklı olmayan bir gerekçe ile sınırsız iade hakkının olması, o ürünün tekrardan işlemlerden geçerek dünyada daha fazla su israfı ve karbon emisyonuna sebep olması demek.
10Ürünlerin değişim sürecinde nelere dikkat etmem gerek?
Değişim işlemleri oldukça basit! 15 günü aşmamak kaydıyla, ürünü aldığınız mağazamıza uğrayarak etiketi üzerinde duran, kullanımınızdan kaynaklı herhangi bir hasara uğramamış ürününüzü fişi veya faturası ile birlikte bize teslim edebilir, ürününüzü başka bir ürünle değiştirebilirsiniz!